آیا تیبا جایگزین پراید است ؟

بنا بر گزارش ارایه شده توسط اقتصاد آنلاین و به نقل از عصر خودرو :

این که میگویند قرار است یک اتوموبیل جایگزین یک اتوموبیل دیگر شود حتما به این معنی نمی باشد که آن خودروی جدید هم در سطح همان خودروی قدیمی می باشد .

در هر صورت به شما میگوییم که اگر بین خریدن اتوموبیل پراید یا خریدن اتوموبیل تیبا مردد می باشید باید این را بدانید که هر کدام از این خودروها برتری مختص خود را دارند و با با یکدیگر تفاوت های ساختاری دارند .

اگر اقدام به خرید تیبا کنید، خودرویی به‌روزتر را خریده‌اید که قدرت موتور بالاتری هم دارد و از نظر فضای داخلی نیز به‌خصوص برای سرنشین‌های عقب جای بیشتری در نظر گرفته است. از آن‌سو اگر پراید را انتخاب کنید خودرویی خریده‌اید که دارای استهلاک کمتری نسبت به تیبا بوده و لوازم یدکی آن نیز ارزان‌تر است. اگر به‌شدت به دنبال یک خودرو کم‌هزینه هستید، خب انتخاب شما پراید خواهد بود. هر دو این خودروها به دلیل آنکه تولید داخل هستند دارای خدمات پس از فروش گسترده بوده و از این نظر مشکلی نخواهید داشت. یکی از برتری‌های پراید بر تیبا و البته برهمه خودروهای دیگر این است که اگر یادتان برود در زمان مقرر تسمه‌تایم را تعویض کنید، در زمان پاره‌شدن تسمه‌تایم، به موتور آسیب نمی‌رسد. در مقابل تیبا دارای گیربکس و دیفرانسیل بهتری بوده و برای تردد در جاده و سرعت‌های بالا انتخاب بهتری است.

روزنامه هفت صبح: قدرت بیشتر موتور تیبا می تواند برگ برنده باشد بخصوص اینکه پراید بعد از افزایش وزن، هنوز با موتور 1300 سی سی به بازار می آید و باعث می شود شتاب کمتری در دسترس داشته باشید.
اولین گزینه هایی هستند که ممکن است به فکر هر خریداری برسد. با اینحال برای خریدشان باید از mvm110 چینی صرفنظر کنید. پراید و تیبا این شهرت را مدیون قیمت پایین خود هستند، به طوری که آنها را جزو ارزان ترین خودروهای نو می شناسیم.

اگر دایره انتخاب را به آنها محدود کنیم تنها سه تا پنج میلیون تومان اختلاف قیمت دارند. از نظر فنی چطور؟ پراید مدت ها در بازار حضور داشته و ظاهرا زیادی تکراری است. به همین خاطر بعضی ها راهشان را کج می کنند و به سراغ اولین خودرو ایرانی سایپا می روند.

با اینکه می گویند در ساخت تیبا از شاسی پراید و خانواده X100 استفاده شده است، با اینحال ظاهر امروزی تری به خود گرفته است. آنهایی که پشت فرمان این خودرو نشسته اند، می گویند نگهداری از تیبا، دقیقا به اندازه سواری گرفتن از پراید ارزان تمام می شود. هر دو خودرو مصرف سوخت پایینی دارند و برای سرویس و نگهداری زیاد صاحب شان را به زحمت نمی اندازند. حتی بعضی قطعات و لوازم شان مشترک است اما پای انتخاب و خرید که وسط می آید باید سختگیری بیشتری انجام داد. با احتساب اینکه نمی توان روی رانندگی در خارج شهر خیلی رویشان حساب باز کرد، شما پراید 20 میلیونی را انتخاب می کنید یا تیبای 25 میلیونی؟

موتور :

تیبا:

تیبا از موتوری با حجم 1500 سی سی بهره می برد که باعث شده این خودرو قدرت و شتاب خوبی داشته باشد. از این لحاظ تیبا برتری زیادی نسبت به پراید مخصوصا پراید 131 دارد چون در پراید 131 بدون تغییر در موتور، وزن ماشین افزایش داشته که باعث کندی شتاب شده است. موتور خودرو توان تولید نیرویی معادل 87 اسب بخار برای 5300 دور در دقیقه و گشتاور 128 نیوتن متری برای چهار هزار دور در هر دقیقه را دارد.

البته این نکته را بایداضافه کنیم که تیبا به کیفیت روغن موتور حساس بوده و شما حتما باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید. اگر برای این خودرو از یک روغن موتور معمولی استفاده کنید تقریبا بعد از دو هزار کیلومتر رانندگی، وقتی خودرو را روشن کنید، صدای غیرعادی از موتور به گوش خواهد رسید که به مرور فراگیر شده و پس از گرم شدن ماشین هم دیگر قطع نخواهد شد. حداکثر سرعت نیز در این خودرو 200 کیلومتر بر ساعت است.

پراید 131

موتور پراید همچون تیبا دارای چهار سیلندر بوده که به صورت خطی قرار گرفته اند. موتور این خودرو با حجم 1300 لیتر می تواند قدرتی معادل 71 اسب بخار برای 5250 در هر دقیقه به همراه گشتاوری 108 نیوتنی برای چهار هزار دور تولید کند؛ بنابراین تیبا در حجم موتور، قدرت، اسب بخار و دورهای موتور از پراید برتر است.

این خودرو همانند تیبا به یک گیربکس پنج دنده دستی مجهز شده است. حداکثر سرعت در پراید 170 کیلومتر بر ساعت بوده و با این خودرو شما به 14 تا 15 ثانیه زمان نیاز خواهید داشت تا از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسید، بنابراین از نظر سرعت و شتاب نیز تیبا با داشتن سرعت 200 کیلومتری و زمان 12 تا 13 ثانیه ای از پراید برتر است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید