تغییرات ساینا نسبت به تیبا

چند نمونه از تغییراتی که اتوموبیل ساینا نسبت به تیبا که اتوموبیل پایه ساینا می باشد به شرح زیر می باشد:

1- در قسمت جلوی اتوموبیل  بخش های  درب موتور، گلگیرها، چراغ ، سپر، جلو پنجره و چراغ های مه شکن دچار تغییر شده است .

2- در قسمت پشت اتوموبیل  بخش های  درب صندوق، چراغ، گارنیش (ابرویی) و چراغ های مه شکن تغییر کرده اند .

3- به علاوه  قسمت های آینه های جانبی، چراغ های راهنما روی گلگیرها و دستگیره درب های جانبی عوض شده است. برای ایجاد استایلی بهتر به قسمت ساید این اتوموبیل  قطعه رکاب هم افزوده شده است.

4- همه قطعه های  تزئینات داخلی شامل مجموعه داشبورد، کنسول و رودری ها به طور کامل  نسبت به تیبا عوض شده است  و طراحی جدید می باشد .

همچنین در این اتوموبیل  از تجهیزات  جدید مثل  نمایشگر چند منظوره (Multi-Function Display) بهره گرفته  شده است. در این نمایشگر به انضمام نمایش دادن  اطلاعات ساعت و تاریخ، دمای هوای محیط و همچنین اطلاعات سیستم صوتی نمایش داده می شود.

5-  در این اتوموبیل   برای  بالا بردن  سطح ایمنی، مجموعه صندلی عقب طراحی جدید شده است. این صندلی مجهز است به سه کمربند از نوع سه نقطه ای (طبق  آخرین ویرایش استاندارد) و همچنین سه پشت سری قابل تنظیم می باشد. همچنین سیستم ISOFIX با هدف  نصب ایمن صندلی کودک هم در این صندلی دیده شده است. درحقیقت  چنانچه مشتری از صندلی کودک استاندارد استفاده کند به سهولت  می تواند آن را به صورت  کاملا ایمن و منطبق بر استاندارد های اروپایی روی صندلی عقب ساینا نصب گرداند .

به علاوه  فیچر های جدیدی در این اتوموبیل  نسبت به اتوموبیل  تیبا در نظر گرفته شده است تا سهولت و آسایش بیشتری را برای مشتری به ارمغان آورد . در مدل EX اتوموبیل  ساینا که به عنوان مدل پایه ساخته می شود  تجهیزات  زیر دیده شده است:

1- آینه های جانبی با قابلیت تنظیم برقی
2- شیشه بالابر های برقی عقب
3- سیستم تهویه مطبوع (HVAC) نیمه اتوماتیک
4- سنسور دنده عقب ( به منظور تسهیل در پارک کردن خودرو و اجتناب از برخورد با موانع)
5- نمایشگر چند منظوره (MFD) جهت نمایش اطلاعات ساعت، تاریخ، دمای هوای محیط و اطلاعات سیستم صوتی
6- همچنین این خودرو مشابه تیبا مجهز به دو ایربگ (راننده و سرنشین) و همچنین سیستم ترمز ABS میباشد.

یکی از با اهمیت ترین وجه تمایز های اتوموبیل  ساینا نسبت به اتوموبیل  تیبا و همچنین دیگر اتوموبیل  هم رده موجود در بازار، در نظر گرفتن استاندارد حفاظت از عابر پیاده (Pedestrian Protection) در طراحی این اتوموبیل می باشد . لازم به ذکر است که این استاندارد در اروپا الزامی بوده ولی  هنوز در ایران به عنوان یک الزام مطرح نگردیده است.

ولی با هدف بالا بردن  ایمنی محصولات، گروه اتوموبیل سازی سایپا این استاندارد را در طراحی ساینا و همچنین دیگر محصولات در دست طراحی لحاظ نموده است.

در این استاندارد قسمت جلوی اتوموبیل  شامل، سپر و درب موتور و چراغها، باید طوری  طراحی گردند  تا در صورت تصادف اتوموبیل  با عابر کمترین صدمه  به عابر پیاده وارد شود. در طراحی ساینا، دانش طراحی بر طبق  این استاندارد هم ایجاد شده است  و در دیگر  محصولات از این دانش و تجربه استفاده میگردد.

بدیهی می باشد که این اتوموبیل علاوه بر استاندارد فوق الذکر، تمام  الزامات مربوطه به استاندارد های تایید نوع (TA) از جمله استاندارد های مختلف تصادف را برآورده می کند .

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید