تیبا یا پراید ؟!

بنابر گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، بیشتر بودن قدرت  موتور تیبا قادر است  برگ برنده اش باشد مخصوصا  اینکه پراید پس  از بیشتر شدن  وزنش ، هنوز هم با همان   موتور 1300 سی سی به بازارها می اید  و سبب می گردد  شتاب پایینی  داشته باشید

نخستین مسیله هایی می باشند  که احتمال دارد  به ذهن هر خریداری خطور کند .

با این اوصاف برای خریدنشان بایستی  از mvm110 چینی منصرف شوید  پراید و تیبا این شهرت را مدیون قیمت پایین خود می باشند  به گونه ای  که آنها را جزو ارزان ترین خودروهای نوبه شمار می آوریم

اگر دایره انتخاب را به آنها محدود نماییم تنها سه تا پنج میلیون تومان اختلاف قیمت بینشان است

از نظر فنی چطور؟ پراید مدت هامی باشد در بازار بوده است  و ظاهرا زیادی تکراری شده است . به همین دلیل  بعضی ها راهشان را کج می نمایند و به دنبال نخستین  خودرو ایرانی سایپا می روند.

با  وجود اینکه می گویند در تولید  تیبا از شاسی پراید و خانواده X100 بهره گرفته شده است، باز هم  ظاهر امروزی تری دارد .

آنهایی که پشت فرمان این خودرو قرار گرفته اند ، بیان میکنند  نگهداری از تیبا، دقیقا به اندازه سواری گرفتن از پراید ارزان تمام می شود.

هر دو خودرو مصرف سوخت کمی  دارند و برای سرویس و نگهداری زیاد صاحب شان را به زحمت دچار نمیکنند .

حتی برخی قطعات و لوازم شان مشترک می باشند   ولی پای انتخاب و خرید که به میان  می آید باید سختگیری بیشتری را صورت داد  با حساب کردن  اینکه نمی توان روی رانندگی در خارج شهر خیلی رویشان حساب باز کرد، شما پراید 20 میلیونی را انتخاب می کنید یا تیبای 25 میلیونی؟

موتور:

تیبا

تیبا از موتوری با حجم 1500 سی سی استفاده می کند  که باعث شده این خودرو قدرت و شتاب خوبی داشته باشد. از این جهت تیبا برتری بیشتری نسبت به پراید خصوصا  پراید 131 دارد زیرا  در پراید 131 بدون تغییر در موتور، وزن ماشین افزایش داشته که سبب کندی شتاب گشته  است.

موتور خودرو توان تولیدکردن نیرویی معادل 87 اسب بخار برای 5300 دور در دقیقه و گشتاور 128 نیوتن متری برای چهار هزار دور در هر دقیقه را دارد.

البته این قضیه  را بایداضافه نماییم  که تیبا به کیفیت روغن موتور حساس است  و شما حتما باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید.

اگر برای این اتوموبیل  از یک روغن موتور معمولی استفاده نمایید  نسبتا بعد از دو هزار کیلومتر رانندگی، وقتی خودرو را روشن کنید، صدای غیرعادی از موتور به گوش می رسد که رفته رفته  فراگیر شده و بعد  از گرم شدن ماشین هم دیگر قطع نمی شود .

بیشترین  سرعت نیز در این خودرو 200 کیلومتر بر ساعت می باشد

پراید 131:

موتور پراید مانند  تیبا دارای چهار سیلندر است  که به صورت خطی مستقر شده اند .

موتور این اتوموبیل  با حجم 1300 لیتر قادر است  قدرتی معادل 71 اسب بخار برای 5250 در هر دقیقه به همراه گشتاوری 108 نیوتنی برای چهار هزار دور تولید نماید ؛ بنابراین تیبا در حجم موتور، قدرت، اسب بخار و دورهای موتور از پراید بهتر می باشد .

این خودرو مانند  تیبا به یک گیربکس پنج دنده دستی مجهز گشته  است. بیشترین  سرعت در پراید 170 کیلومتر بر ساعت است  و با این خودرو شما به 14 تا 15 ثانیه زمان نیاز دارید  تا از حالت توقف  به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسید، بنابراین از حیث  سرعت و شتاب هم  تیبا با داشتن سرعت 200 کیلومتری و زمان 12 تا 13 ثانیه ای از پراید برتر می باشد

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید