قیمت تیبا اس ایکس | TIBA SX (سفید رنگ)

خودروی «تیبا» که یکی دیگر از محصولات کمپانی «سایپا» است خود در انواع و اقسام گوناگونی از نسخه ها به تولید می رسد .

یکی از نسخه های خودروی «تیبا» اتومبیل «تیبا SX» است که در این مقاله می خواهیم در خصوص قیمت آن بحث نماییم .

قیمت «تیبا SX» در نسخه سفید رنگش در مقایسه با سایر رنگ های موجود پایین تر است . نسخه سفید رنگ «تیبا SX» دارای قیمتی معادل 25 میلیون و 300 هزار تومان در بازار خودرو است و همچنین دارای قیمتی معادل 24 میلیون و 968 هزار تومان در نمایندگی ها است .

کلاس سدان
مشخصات فنی
حجم موتور (سی‏‎سی) 1503
گیربکس دستی
تعداد دنده 5
تعداد سیلندر 4
قدرت موتور (اسب بخار) 87
مصرف سوخت شهر (لیتر) 7.2
مصرف سوخت بزرگراه (لیتر) 5.6
نوع سوخت بنزین
ترمز جلو دیسک
ترمز عقب کاسه ای
دیفرانسیل جلو
رینگ (اینچ) 13
تعداد سرنشین 4
طول (سانتی‎‏متر) 410
عرض (سانتی‎‏متر) 163
ارتفاع (سانتی‎‏متر) 148
حجم باک (لیتر) 41
کشور سازنده ایران
امکانات
سیستم ترمز ضدقفل ABS دارد
پخش کننده DVD/VCD دارد
کیسه هوا دارد
انواع کیسه هوا جلو
صندلی راننده دستی
صندلی سرنشین دستی

از آنجایی که عمده نقل و انتقالات در بازار مربوط به خودروهای زیر 30 میلیون تومان بوده، به‌همین خاطر ما نیز برآن شدیم تا به بررسی یکی از خودروهای نسبتا پرفروش در این حیطه بپردازیم.

تیبا محصولی از سایپاست که عنوان دومین خودروی ملی را از سال 88 تاکنون یدک می‌ کشد. از آن‌ جایی که این رده قیمتی در بازار از تنوع بسیار کمی برخوردار بوده، تیبا توانست در همان ابتدا با وجود هجمه انتقاداتی که بر آن وارد بود، جایگاه نسبتا پایداری برای خود در میان مردم کسب کند و به آمار فروش خوبی دست یابد.

بهتر است چند سالی را به عقب برگردیم، درست زمانی که بازار خودروهای ارزان قیمت به‌شدت تشنه تنوع بود، یعنی اوایل سال 88 که در همان سال، خودرویی تازه متولد شده در یکی از دو غول خودروسازی کشور پا به این عرصه بی رقیب گذاشت.

آن روزها مردم تیبای کنونی را با نام مینیاتور می‌شناختند که با شعار زیبای ایرانی به همگان معرفی شده بود.

کمی بعد در پی رهنمود مقام معظم رهبری، نام این خودروی سدان کوچک و شهری به تیبا تغییر یافت.

تیبا در واقع روی پلتفرم S81 (یا X200) یا پلتفرم ارتقا یافته پراید تولید می‌ شود. به‌همین خاطر می‌ توان اندازه آن‌را ما بین پراید و ریو که هردوی این خودروها از محصولات پرفروش در بازار هستند، دانست.

همانطور که گفتیم شعار سایپا برای معرفی این خودرو کمی مخاطب را به فکر فرو می‌ برد، زیرا در اولین برخورد با تیبا، چیزی به عنوان زیبایی ایرانی چشمان شما را خیره به خود نمی‌کند.

طراحی خارجی این خودرو با وجود خطوط و منحنی‌های فراوان از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار نبوده. طراحی این اتومبیل توسط گروه ایتالیایی بنام (IET) به‌همراه گروه آنجلینی دیزاین و طراح معروف ژاپنی آن (هارادا) با همکاری مهندسین ایرانی تیم طراحی سایپا صورت گرفته، به همین خاطر بازهم نمی‌توان به لغت ‌”ایرانی” که در شعار تبلیغاتی بکار رفته اعتماد کرد.

در واقع ظاهر تیبا ماحصل همکاری چند تیم خارجی و مهندسین ایرانی است. اگر بخواهیم ظاهر تیبا را مورد ارزیابی قرار دهیم، بی انصافی است که فقط به نکات منفی و نقاط ضعف آن بپردازیم. نمای جلوی تیبا که دارای خطوط برجسته روی کاپوت است، از طرحی آیرودینامیک برخوردار بوده که می‌توان حدس زد هدف از ارائه این طرح از تیم طراحی، هرچه تهاجمی‌تر نشان دادن این خودروی کوچک بوده.

جلوپنجره کوچک و کسل‌کننده تمامی زحمات این تیم را برباد داده و درست زمانی که چراغ‌ها خودنمایی می‌کنند، جلوپنجره و سپر همه تصاوراتی که در ذهن شکل گرفته‌اند را بهم می‌ ریزند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید